Görüntülü
Görüşme

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak, burun, boğaz bölümü kulaklar, burun ve sinüsler, ağız boşluğu, yutak, gırtlak ve boyun bölgesindeki hastalıkların tıbbi ve cerrahi hastalıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Tıp Merkezimizin KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Bölümümü hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet sunmaktadır. Amacımız kulak, burun ve boğaz şikâyetleriyle tıp merkezimize gelen hastalarımıza, uzman hekimimizin ve en son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarımızın eşliğinde en kaliteli ayaktan tedavi KBB hizmetini sunabilmektedir. Merkezimizde kulak burun boğaz hastalıklarının tanısı, tedavisi alanında deneyim sahibi olan uzman hekimimiz tarafından yapılmaktadır.

Muayenelerde endovizüel görüntülü sistemler kullanılmakta, yetişkin ve çocuk tüm hastaların tıbbi bilgileri  arşivlenmektedir. Doktorlarımız tüm hastalarımızın dosya bilgi, tıbbi kayıtlarını ortak programdan izleyerek muayene ve tedavilerini sürdürmektedir.

Kulak ağrısı

Bu şikâyetin en büyük sebebi dış ve orta kulak enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonlarının yanında alerjiler, basınç travması, kulak kiri, kulak zarında oluşan hasarlar, çene kemiği problemleri, orta kulak iltihabı, diş apsesi ve egzama da kulak ağrısına sebep olabilir.

Boğaz ağrısı

Birçok hastalığın en yaygın belirtisi olan boğaz ağrısı kendini, boğaz yanması, kuruluk ve yutkunma ile kötüleşen bir şikâyet olarak belli eder. Soğuk algınlığı, grip, kuru ve tozlu hava boğaz ağrısının en yaygın sebeplerindendir. Diğer boğaz ağrısı sebepleri ise; enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, suçiçeği, krup hastalığı, evcil hayvan kepeği ile tüyü, küf, toz ve polen gibi nesnelere karşı alerjiler, uzun süre yüksek sesle konuşmak, reflü hastalığı ve HIV enfeksiyonudur. Boğaz ağrısı, KBB şikayetleri arasında en sık görülenlerden biridir.

Burun akıntısı

Aşırı mukus salgılanması ve bu mukusun burundan aşağıya doğru gelmesine burun akıntısı denir. Burun akıntısı akışkan, berrak bir sıvı olduğu gibi bazen daha yoğun kıvamlı da gelebilir. Akıntı iki şekilde görülür; ya burun deliklerinden aşağıya akar ya da boğazın arkasından genze akar. Bunun yanında burun tıkanıklığı da bazen bu duruma eşlik edebilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler en yaygın görülen sebeplerdendir.

Bademcik şişmesi

Bademcikler boğazın iki yanında bulunan yumuşak yapılardır. Bademcikler genellikle solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak şişmektedir. Doktora gitmeden evde uygulayabileceğiniz tedaviler arasında; tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz spreyleri kullanmak, bal ile hazırlanmış ılık çaylar içmek ve hava nemlendiricisi kullanmak sayılabilir. Ancak bunlara rağmen bir, iki gün sonra şikayet devam ediyorsa mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmak gereklidir.

Horlama

Uyurken yutak bölgesinde bulunan yumuşak damak, bademcik ve küçük dilde oluşan gevşeme, bu bölgede bir titreşim yaratır. Bu esnada çıkan sese de horlama denir. Kişide herhangi bir enfeksiyon hastalığı mevcutsa bu, horlamanın şiddetini artırabilir. Ayrıca uyku pozisyonu, yaş ve kilo da horlamanın şiddetinde belirleyici olan diğer faktörlerdendir.

Kulak çınlaması

Bu şikâyetten muzdarip olan hastalar kulaklarında uğultu, cızıltı veya siren sesi gibi sesler işittiklerini ifade ederler. Kulak çınlamasına sebep olan pek çok durum vardır. Kulak çınlaması, alerjik rinit, sinüzit, kulak enfeksiyonları, orta kulakta sıvı, denge ve işitmeyi sağlayan sinirin tümörü, işitme sinirinin değişik nedenle hasarlanması, kulak zarında olan bozukluklar ve çok yüksek sese maruz kalma gibi hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi psikolojik de olabilir.

Baş dönmesi (vertigo)

İç kulak vücudun denge merkezidir. Burada meydana gelen hastalıklar baş dönmesine sebep olabilmektedir. Vertigo olarak da bilinen baş dönmesi, genellikle hareket ederken ya da eğilip kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı olarak ortaya çıkar. 

 
Hafta İçi
Pazartesi-Cuma
Hafta İçi
09:00-16:30
Hafta sonu
Cumartesi
Hafta sonu
09:00-14:00
Randevu
Gerekmez
SGK
Geçer
Uzmanımıza Sorun

Doktorlarımız

Sıkça Sorulan Sorular
Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?
Kulak tıkanıklığının bir çok nedeni olabilir. En yaygın nedeni kulak salgısının birikmesi ve orta kulakta sıvı toplanmasıdır. Kulağın kulak çubuğuyla temizlenmesi de kulak tıkanıklığına neden olan bir diğer yaygın sebeptir. Kulak çubuğu, kulak kiri olarak adlandırılan salgının kulak içine doğru itilmesine ve dolayısıyla salgının kulağı tıkamasına yol açar. Zaman içinde biriken kir; ağrı, işitme kaybı ve uzun süreli tıkanıklığa neden olabilir.
Çocuklardaki İşitme Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?
Bu kayıplar doğuştan veya sonradan olabilir.Doğuştan olan kayıplar genetik nedenlidir. Sonradan olanların çeşitli nedenleri vardır .Bunlar arasında seröz otitis media dediğimiz hastalık kesin tedavi edilebilir,edilmediği takdirde işitme kayıplarına neden olabilecek bir rahatsızlık olduğu için özel dikkat gerektirir.
Çocuklardaki Burun Tıkanıklıklarının Nedeni Nelerdir?
Bunlar genellikle geniz eti,burun bölmesi eğriliği ve allerjik nedenlerle meydana gelen engellemelerden dolayı meydana gelir.
Ses Kısıklığı Neden Olur?
Ses kısıklığı çok değişik nedenlerden olabilir.Bunlar başlıca; enfeksiyon, ses tellerinde et oluşması, akciğer hastalıkları en sık görüldüğü nedenlerdir. Yaşlı hastalarda tümörel oluşumları daha önde olan nedenleridir.
Kulak Kiri Alınması Zararlı mıdır? Alışkanlık Yapar mı? Kulak Çubuğu Kullanılması Zararlı mıdır?
Kulak kiri (salgısı)temizlenmesi mutlaka yapılması gerekir. Bu materyal kir değil kulağın salgısı olduğumdan tekrarlanabilir, bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolünde kulak temizlenmesi önerilir. Kulak çubukları kullanılması doktorlar tarafında önerilmemektedir.Kulak kirinin temizlenmesi, ilgili birimde doktor tarafından yapılmalıdır. Evde kulak kirinin temizliği ise kulak yoluna her hangi bir şey sokulmadan görünen dış kısmının temizliği yapılmalıdır.
Burun Damlaları Zararlı mıdır?
Burnu kısa vadede açmak için kullandığımız burun damlalarının doktor önerisi olmadan uzun süre kullanılması zararlıdır.Kullanılması gerekse bile yedi günden fazla kullanılması pek önerilmez.
Horlama Neden Olur?
Horlamanın değişik nedenleri vardır . Burun ,Boğaz,dil kökü ile ilgili nedenler olabilir. Çocuklarda ilk akıla gelecek olan geniz etidir.
Bazı Çocukardaki Sık Burun Kanamalarının Nedeni Nedir?
Burun kanamalarının nedenleri burun tıkanıkıklıkları veya burun yapısıyla ilgili en önemli neden burun bölmesi üzerindeki zarın koruyuculuğunun zayıflığı ve burun bölmesi rahatsızlıklarıdır.
Sinüzit Nedir? Baş Ağrısı Yapar mı?
Sinüzit burun çevresindeki kemik boşluklarda iltihap oluşmasıdır .Dışarıya akıntı olmayan akut sinüzit dediğimiz olgulardan daha sık olmak üzere baş ağrısı yapabilir.
Boğazda Takılma Hissi, Yabancı Cisim Hissi Neden Olur?
Bu his değişik nedenlerle olabilir.En sık nedenleri arasında; reflü, kronik farenjit ve allerjik nedenler vardır .
Baş Dönmelerim Var, Vertigo Olabilir miyim?
Evet, baş dönmelerinizin bir diğer sebebide vertigo olabilir. Uzun süredir baş dönmesi olan hastanın bir hekim tarafından mümkünse önce nöroloji uzmanı,gerekiyorsa sonra diğer uzmanlar tarafından muayenesi gerekmektedir.