Görüntülü
Görüşme

Gastroenteroloji

Gastroenteroloji İç hastalıkları bölümünün sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili bilim dalıdır. Bu bölümde; yemek borusu, mide, bağırsak, pankreas ve karaciğer hastalıklarının tanısı konularak cerrahi işleme gerek kalmaksızın endoskopik (gastroskopi, duodenoskopi, rektosigmoidoskopi, kolonoskopi gibi) ve medikal tedavileri gerçekleştirmektedir. Dahiliye, beslenme-diyet ve genel cerrahi bölümleriyle işbirliliği içinde çalışmaktadır.
Günler
Salı & Cuma
Saatler
09:00-16:00
Randevu
Gerekli
SGK
Geçer
Uzmanımıza Sorun
Endoskopi ünitemizde;
Yemek Borusu, Mide ve Bağırsakların Endoskopik Tanı ve Tedavi
Gastroskopi ( Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopisi ) : Reflü Hastalığı, Gastritler, Ülser ve Kanserler
Kolonoskopi ( Alt Gastrointestinal Sistem Endoskopisi ) : Normal tarama, kolon polipleri, divertiküller, hemoroid tanı ve tedavi
Mide veya Bağırsaklara ait Darlıkların Endoskopik Tedavisi
Helikobakter Pylori Tanı ve Tedavisi ( Dışkıda Antijen Bakılması..)
Sarılık (Hepatit) nedenleri tanı ve tedavisi
Karaciğer hastalıkları Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Otoimmün Hepatit, Primer Biliyer Siroz, Primer sklerozan kolanjit
Akut ve Kronik Pankreatitler

Doktorlarımız

Sıkça Sorulan Sorular
Gastroskopi/Kolonoskopi Nedir?
Gastroskopi;yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağının incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Kolonoskopi; bağırsakların iç yüzeyinin kolonoskop adı verilen bir cihazla görüntüleme yöntemidir.Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak, ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.
Gastroskopi Neden Gereklidir?
- Yutma güçlüğü,göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağıza acı su  gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,

- Karnın üst kısmında ağrı,yanma,ekşime,bulantı,kusma,tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kaybı gibi mide ve on iki parmak bağırsağını ilgilendiren hastalıkların teşhisinde,

- Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi tarzında kusma veya siyah dışkılama ile kendini belli eden üst sindirim sistemi kanamalarının nedeninin tespit edilmesinde,

- Yemek borusu ve mide kanserlerinin teşhis edilmesinde,

- Gastroskopi iltihaplı bölgelerin, küçük ülserlerin ve tümörlerin tespit edilmesinde ilaçlı mide filmine göre çok daha güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet yardımıyla ağrısız biyopsi alma şansı da mevcuttur.yine gastroskop içinde geçirilen özel aletler yardımıyla darlıkların genişgenişletilmesi, polip adı verilen iyi huylutümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması  ve kanamaların tedavisi de mümkündür.
Randevuma Gelirken Yanımda Neler Getirmeliyim?
Endoskopi istek formunuzu,hastalığınız ile ilgili daha önceden yapılan tetkiklerinizi ve eğeryapıldıysa önceki endoskop raporlarınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz. İşlem günü mücevher ve değerli eşyalarınızı evinizde bırakınız.
İşlem Sonrası Eve Araba ile Dönebilir miyim?
Kesinlikle hayır. İşlem sırasında verilen ilaçlar uyku hali, baş dönmesi ve dikkat dağınıklığı yaratabileceğinden, işlemden sonra en az 8 saat boyunca araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren makinalardan uzak durmalısınız. Bu nedenle eve dönerken size yardımcı olabilecek bir yakınınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.
Kullanılan Aletler Dezenfekte Ediliyor mu?
İşlem yapılan her hastadan sonra kullanılan tüm aletler, Amerikan Gastroenteroloji Cemiyeti’nin belirlediği kriterlere uygun olarak dezenfekte edilmektedir.
Gastroskopi/Kolonoskopi Esnasında Rahatsızlık Hissedecek miyim?
Endoskopi ünitermizde tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla 'Bilinçli Sedasyon' adı verilen özel bir anestesi uygulanılmaktadır. Bu yöntemle genel anestezide olduğu gibi tam bilinç kaybınız olmayacak, ancak oldukça rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek işlemden rahatsız olmamanız sağlanacaktır.

Ayrıca işlem bittikten sonra kendinize geldiğinizde kullanılan ilaçların özel bir etkisi sayesinde işlemi genellikle hiç hatırlamayacaksınız. En önemlisi ise işlem esnasında kesinlikle ağrı,nefes darlığı  veya bulantı-kusma yakınmalarınız olmayacaktır.
Kolonoskopi Neden Gereklidir?
- Açıklanamayan karın ağrılarını araştırmada,

- Açıklanamayan anemi(kansızlık) veya demir eksikliğinde,

- Kronik kabızlık ve ishali araştırmada,

- Dışkıda kan görme veya dışkıda gizli kan testinin pozitif (+) olması durumunda,

- Bağırsak poliplerinin takip ve tedavisinde,

- Rekral kanamalarda,

- Nedeni açıklanamayan kilo kaybı,

- Herhangi bir şikayeti olmasa da 50, 60 ve 70 yaşındaki bay ve bayanlarda kanser tarama amaçlı

- Dışkılama hissi olup tuvalete gidildiğinde dışkılayamama,

- Bağırsak kanseri operasyonu geçirilmesinde takip amaçlı,

- Ailede bağırsak öyküsü olan kişilerde kontrol amaçlı,

- Hemoroid varsa,

- Bağırsak poliplerinin takip ve tedavisi,

- Bağırsakta yaşanan sorunların teşhisi için,

- Son zamanlarda dışkılama alışkanlığı değişen kişilerde (kabızken ishal ishalken kabız olanlar, dönüşümlü olarak bir kabız bir ishal olanlar)
Gastroskopi ve Kolonoskopi Öncesi Bir Şeyler Yiyip İçebilir miyim?
Gastroskopi için; iyi bir inceleme için midenizin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu amaçla işlemden önceki en az 8 saat boyunca herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Kolonoskopi için; 3 gün önce daha kolay sindirilen gıdalar ve içecekler tüketmeye başlamanız önerilir.  Kolonoskopi işlemi öncesi lifli gıda alımı önerilmez, çünkü bağırsağın tam boşalmasını zorlaştırır, bağırsak duvarına yapışarak işlem sırasında kirli görüntüye sebep olabilir.
İşlem Sonrasında Neler Yapılacak?
İşlem bittikten sonra, sakinleştirici ilaçların etkisi ortadan kalkıncaya kadar dinlenme odasında yaklaşık yarım saat kadar hemşire gözetiminde kalacaksınız. Kendinize geldikten sonra gastroskop veya kolonoskopi bulguları konusunda doktorunuz tarafından detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.
Sürekli Kullandığım İlaçlar var, Ne Yapmalıyım?
Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı(tansiyon, kalp, tiroid ilaçları gibi) işlemden 3 saat önce az miktarda su ile beraber alabilirsiniz. Ancak ;

- Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 5 gün önce,
- Romatizma ilaçları,demir ve vitamin ilaçları kullanıyorsanız 3 gün önce kesmelisiniz.
- Şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı (Coumadin gibi)ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzu bu konuda uyarmalısınız.
- Romatizmal kalp kapak hastalığı, geçirilmiş kalp zarı iltihabı(endokardit) veya kalp kapak değişimi ameliyatı geçirdiyseniz işlem öncesi koruyucu antibiyotik kullanmanız gerekeceğinden, bu konuda doktorunuzu ve hemşirenizi bilgilendiriniz.