Görüntülü
Görüşme

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bölümümüzde 0 - 14 yaş arası çocukların sağlam çocuk takibi, taramaları, tüm çocukluk çağı aşı uygulamaları, beslenme eğitimi ve takibi, büyüme gelişimi takibi yapılmakta olup hastalık hallerinde ise teşhis ve tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Poliklinik muayene odaları, çocukların kendilerine ait bir ortamda olmanın rahatlığı ve güveni içinde muayene olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Tüm çalışanlar çocuk psikolojisine uygun davranmaya özen göstermektedir.

Bekleyen annelerin alt değiştirebilmesi ve emzirebilmesi için yeterli genişlikte ve donanımda bir alt değiştirme ile emzirme odası bulunmaktadır.

Hastalarımız, ekibimizden kendi doktorunu seçebilmektedir. Doktorlarımız hem sağlıklı çocuk izlemlerinde (aşılama, beslenme, gelişme, taramalar), hem de hastalık hallerinde ortak oluşturulmuş bilimsel programlar çerçevesinde hareket ederler. Hastalık hallerinde tetkikler (laboratuar, radyoloji), gerekli sürede ve güvenilir şekilde yapılmaktadır.
Günler
Pazartesi-Cumartesi
Saatler
09:00-17:30
Randevu
Gerekmez
SGK
Geçer
Uzmanımıza Sorun

Doktorlarımız

Sıkça Sorulan Sorular
Ayda Bir Ateşlenme Ve Boğaz Enfeksiyonu Geçiriyor Ve Antibiyotik Kullanıyoruz Sebebi Nedir ?
Boğaz enfeksiyonlarının büyük bir çoğunluğu virüs kaynaklıdır.Antibiyotik kullanmadan da geçebilir.Bu yüzden eğer Strep A (-) ise antibiyotik kullanmadan bu dönemi geçirmeye çalışılmalıdır. Diğer taraftan 3-4 haftalık aralıklarla tekrarlayan ateşlerin altında bazı romatolojik çocuk çağı hastalıkları yatabilmektedir ve yanlışlıkla farenjit diye antibiyotik kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorlarınıza başvurmanız gerekmektedir.
Bebeğim Çok Huzursuz Sürekli Ağlıyor Sebebi Nedir ?
Huzursuzluğun altında acıkma,altını kirletme veya gaz gibi basit sebepler olabileceği gibi reflü, gıda alejisi, idrar yolu enfeksiyonu, otitis media(kulak enfekiyonu) gibi ciddi problemlerde olabilir.Bu sebeple yakın doktor takibi gerekir.
Çocuğum Gelişmiyor Sebebi Nedir?
Çocuğunuzun büyüme-gelişme persantili iyi değerlendirilmelidir. Anne-babanın boyu, kilosu da dikkate alınmalıdır. Çocuğunuzu çok hızlı gelişen çocuklarla karşılaştırmamanız gerekir. Persantilin düşük seyrettiği durumlarda doktorunuza danışın. Gerekli durumlarda ayrıntılı tetkik ve takibinin yapılması önemlidir.
Bebeğim 4 Aylik Kakasında Kan Var Ve Vücudunda Kızarıklık Var Sebebi Nedir?
Gıda alejisi olan bebeklerin kakasında kan veya vücudunda kızarıklıklar olabilir. En sık karşılaşılan gıda alerjisi süt alejisidir. Anne ve bebeğin diyet yapması gerekebilir. Gıda alejisi açısından doktorunuza danışın.
Bebeğim Çok Kusuyor Sebebi Nedir?
Bebeğinizin kusması basit, fizyolojik bir olay da olabilir veya altında ciddi hastalık da yatabilir. Bebeğinizin gelişimi iyi ise ; kesik kesik , peynirimsi kusma normal kabul edilebilir. Fazla kilo aldıysa, beslenme düzenlenebilir. Ancak fışkırır tarzda kusmalar artıyorsa , gelişme geriliği eklenmeye başladıysa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
Kanguru Ve Yürüteç Kullanmak Doğru Mudur?
Bebekler, annenin göğüs bölgesi ile temas etmelerine olanak sağladığı için kanguru ile taşınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin başının destekli olmasıdır.

Yürüteç bebeklerde kullanılması önerilmemektedir.Dokuzuncu aydan önce kullanılması; omurga veya bacaklarda eğriliklere sebep olabilir.Dokuzuncu aydan sonra kullanılmasında da kaza riski yüksektir.
Buhar Tedavisi Kullanmamiza Rağmen Şikayetlerimiz Tekrar Ediyor Sebebi Nedir ?
Buharı düzenli kullandığınız halde şikayetleriniz devam ediyorsa hastalığınız sadece astım tablosu olmayabilir.Çocuğunuzun reflüsü, aspirasyonu, ek gıda alerjisi veya bazı kronik hastalıkları olabilir. Bu sebeple doktor takiplerini düzenli yaptırmanız önemlidir.
Ek Besinlere Nasıl Başlayacağım?
Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeyi önermektedir.Anne sütü yetersiz veya annenin emzirmede kontraendikasyonu varsa ilk 6 ay anne sütü+devam sütü önerilir. Ek gıdalar 6. aydan sonra başlanmalıdır. 6 ile 9. ay ek gıdalarda tamamlayıcı dönemdir. Ek gıdalara erken başlamak veya hızlı arttırmak bebekte hayatının ileri dönemlerini de olumsuz etkileyebilicek alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ek gıdalara başlama konusunda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
Bebeğim 3 Aylık Beni Emmeyi Reddediyor Sütüm Bebeğime Yaramıyor Mu?
Bebeğinizin gelişimi iyiyse, ateşli bir hastalığı yoksa, doktor muayenesi de normalse endişe etmeyin. Bu dönemdeki bebekler sosyalleşmeye başlar. Çevre uyarıları (ses,ışık,renk) ilgisini çeker, sık sık emzirme bölünür. Anneler de bebeğim emmiyor diye endişelenir veya sütüm yaramıyor diye mamaya başlarlar. Aksine sabırlı olunmalıdır.Uyaranlar azaltılıp emzirmeye devam edilmelidir. Gelişimi açısından doktor takibi altında olunmalıdır.
Özel Aşıları Yaptırmalımıyım?
Özel aşılar da devlet aşıları gibi Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmektedir. Sadece şimdilik ödeme kapsamında değildir. Devlet aşılarını yaptırın diğerlerine gerek yok gibi bir yaklaşım yanlıştır. Toplum sağlığı ve çocuğunuzun sağlığı açısından hem devlet aşıları hemde özel aşıları tıp merkezimiz olarak önemsiyoruz ve öneriyoruz.
Çocuğumda Aralıklı Burun Kanamaları Oluyor Sebebi Nedir?
Tekrarlayan burun kanamalarının altında, kanama-pıhtılaşma bozukluğu, böbrek yetmezliği veya hipertansiyon gibi kronik hastalıklar yatabilmektedir. Tekrarlayan burun kanamalarında doktorunuza basşvurunuz.
Sağlam Çocuk Takibi Ne Zamandan İtibaren Başlamalı Ve Hangi Sıklıkla Devam Etmelidir?
Sağlam çocuk takibi doğuman itibaren başlanmalıdır.İlk ay haftada bir,ikinci ay onbeş günde bir, ikinci aydan sonra ayda bir önerilir. 1 yaşında sonra çocuklar 3 ayda bir kontrole getirilmelidir.Bebekler 3. ayda göz kontrolü için göz doktoru tarafından muayene edilmelidir.Yine okula başlamadan önce çocuk, göz ve kbb doktorları tarafından muayene edilmelidir.