Görüntülü
Görüşme

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimiz; uzman ekip ve sahip olduğu teknoloji ile titiz, titiz ve kaliteli bir hizmet sunuyor. Kliniğimizde hem öğrenmek hem de özel hizmetimiz bulunmaktadır. Ağız ve sağlığın hizmetinin insan anlayışının her döneminde büyük önem arz etmektedir. Ağız ve diş sağlığı problemlerinin yaratımı sağlık sağlıkları ve eski günlerde günlük hayattayken hem sevebileceğim yaratmaktadır. Bu yaşam ve diş sağlığı alanında eğitim öğretim eğitiminde profesyonel diş hekimlerine sahip olmanız gerekir. 

Ağız ve Diş Sağlığı bölümümüzde deneyimli uzman kadromuz ile verdiğimiz hizmetler: 

İmplantoloji 
İmplant, herhangi bir nedenden dolayı kaybedilen dişlerin, fonksiyon ve görünüşünü tekrar kazandırmak amacıyla, kişinin çene kemiğine yerleştirilen, kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan, yapay diş kökü olarak adlandırılmaktadır. 
Estetik Diş Hekimliği Dişler yüzümüzdeki estetiğin en büyük tamamlayıcısıdır. Düzgün, sağlıklı, beyaz dişler, kişinin kendine olan güvenini her zaman olumlu etkiler . Bu nedenle dizilimi düzgün ve rengi beyaz dişlere sahip olmak için gülüş tasarımı yapılır. Dişler arası istenmeyen aralıklar, istenmeyen renk değişiklikleri, çürükler, eksik dişler artık kolayca çözülebilen sorunlardır. Estetik diş hekimliğiyle yüz şeklinize uygun, çene ilişkileri düzgün, gülümseyen ve gülümseten bir estetik kazandırılır. 

Protez ve Hareketli Protez 
Diş protezlerinin amacı hastaların kayıp dişlerinin üstlendiği fonksiyonları karşılamak ve bu nedenle oluşan estetik kaygıları ortadan kaldırmaktır. Protez diş tedavisi doğrudan hastaların ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla yapılabileceği gibi, yalnızca estetik amaçlarla da uygulanabilir. Diş protezlerinin tümü kişiye özel olarak, doğal diş rengine en yakın tonlarda ve hastaların rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanır. 

En yaygın kullanılan protez diş türleri sabit ve hareketli apareyler olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Sabit diş protezleri doğrudan diş hekimi tarafından ve hastanın ağız içine yapıştırılarak uygulanır. Bu nedenle hasta, diş hekimi müdahalesi olmadığı takdirde protezi çıkaramaz. Sabit diş protezleri çoğunlukla zirkonyum ve laminate materyaller kullanılarak üretilir. 

Hareketli diş protezleri ise hastanın doğal dişlerinin sabit protez için yeterli destek sağlayamadığı durumlarda uygulanır. Hasta, hareketli protezi dilediği zaman çıkarıp yeniden takabilir. Hareketli ve sabit protezlerin yanı sıra; implant üstü protezler, köprüler ve tek kuronlar da protez diş tedavileri kapsamında tercih edilebilen seçeneklerdir. Söz konusu tedaviler bir ya da birden fazla diş kaybı yaşayan hastalara uygulanabilir. 

Kaplama 
Diş kaplama; dişlerin belli maddeler ve köprüler ile kaplanılmasına denilmektedir. Bu işlem fonksiyonel ya da estetik amaçlı yapılır. Estetik amaçlı yapılmadığı durumlarda; diş çürükleri, kırılmış diş dolgusu, diş çekilmeleri ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesi ve kısacası diş düzeltme ile alakalı birçok işlemde kullanılabilir. 
Koruyucu diş hekimliğinin en önemli yapı taşlarından olan diş kaplamaları; fonksiyonel amaçlı yapıldığı durumlarda; bir diş eksikliği varsa bu bölge implantlarla tedavi edilemiyorsa, sağdaki ve soldaki dişler belli prensipler dahilinde küçültülür ve köprü işlemi yapılır. Bu bir kaplama işlemidir. Eğer dişlerde çok bir madde kaybı ya da bayağı büyük kırılar ve aşınmalar varsa yine dişlerin fonksiyonunu korumak ve sağlamlaştırmak amacıyla yine ölçüleri alınarak, kaplatılabilir. Bu kaplama işlemleri, bahsettiğimiz gibi estetik amaçlı da yapılabilmektedir. Dişlerde aşırı dereceli renk bozukluğu ya formlarında ciddi problemler varsa bu durumda da kaplama yapılabilir. Bu durumda da vakaya göre farklı teknikler uygulanmaktadır. 


Köprü 
Az sayıda diş eksikliği yaşanan durumlarda sabit protez olan köprü uygulaması uygulanmaktadır. Köprü uygulaması birçok farklı alternatif malzeme ve yöntem ile yapılmaktadır. yapılan köprü uygulamaları yani sabit protezlerdir. Kaplamalar ve köprüler birçok farklı alternatif yöntem ve malzemeyle yapılabilir. Diş eksikliklerinin yanında dişlerin diğer yöntemlerle giderilemeyen estetik eksikliklerinin yaşandığı durumlarda da protez ‌uygulamalarından faydalanılmaktadır. ‌Lamina porselenler‌, implant üstü yapılar da yine çeşitli protez yöntemleriyle oluşturulur ve bunlara ‌implant üstü protezler adı verilir. 

Ortodonti 
Dişlerde meydana gelen çarpıklık durumu, diş yapısından dolayı ağız kapamada meydana gelen sorunlar, alt ve üst çene uyumsuzluğu gibi problemlerin tümünün tedavisi ortodontinin uzmanlık alanına girmektedir. Çapraz ve düzensiz dişler, estetik anlamda hoş bir görünüm sağlamadığı için kişinin psikolojisini ve öz güvenini olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun gibi sorunların çözümünde ortodonti alanı büyük önem arz etmektedir. Kişilerin güzel bir gülümseme ve yüksek motivasyon kazanması için ortodontistler tarafından bir tedavi planı uygulanır. Bu tarz bozukluklar aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da etkileyeceğinden fiziksel rahatsızlık da yüksek boyuttadır. Diş görünümü ve çene yapısı sorunları ortodonti, bilinen adıyla tel tedavisi ile giderilmektedir. 

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları 
Koruyucu diş hekimliği, diş çürüğü ve dişeti iltihabı gibi en sık rastlanan ağız ve diş hastalıklarının oluşmadan önce önlenmesine dayanan uygulamaları içerir. 
Başlıca şunlardır: 
•Doğru beslenme ve diyet alışkanlıklarının kazandırılması 
•Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı alışkanlığının edindirilmesi 
•Flüor preparatları uygulanması 
•6 aylık periyodik diş hekimi kontrolleri 
•Kişide diş çürüğü riskinin değerlendirilmesi 
•Ağız ve dişlerin büyüme ve gelişiminin değerlendirilmesi 
•Ağız diş sağlığı eğitimi verilmesi 
•Fissür örtücü uygulamaları 
•Çocuklarda yer tutucu kullanımı 
Günler
Her gün
Saatler
09:00-23:00
Randevu
Gerekli
SGK
Geçmez
Uzmanımıza Sorun

Doktorlarımız

Sıkça Sorulan Sorular
Neden Ağız Kokusu Olur?
Diş eti iltihabı, sistemik hastalıklar, bakteri plağı, sinüs iltihapları ve bazı sistemik rahatsızlıklar ağızda kokuya neden olur.
Diş Beyazlatma Herkese Yapılır mı?
18 yaşından küçüklere,kanser tedavisi gören hastalarda ,hamilelik döneminde uygulanması sakıncalıdır.
Hamile Kalmadan Önce Diş Muayenesi Şart mı?
Planlı bir hamilelik ise öncesinde mutlaka diş hekimini tarafından bu dönemde problem yaratacak bütün dişlerin tedavileri yapılmalıdır.
Diş Etlerim Dişlerimi Fırçalayınca Kanıyor? Bu Durum Normal mi?
Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli göstergesidir, mutlaka bir diş hekimine başvuru yapmalısınızdır.
Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir mi?
Herhangi bir dezavantajı olmayan diş beyazlatmanın en büyük avantajı estetik bir gülüşün sağlanmasıdır. Zaman içinde birçok nedenle sararan dişlerin, uygun ortamda ve alanında uzman olan doktor tarafından yapılan işlemle rengi açılarak hasta estetik bir gülüşle sosyal yaşamında çok daha özgüvenli bir yaşam sunar.
Diş İpi Dişlere Zarar Verir mi?
Diş ipi doğru kullanıldığı sürece zarar vermez. Diş fırçalama işlemi, diş yüzeylerinin yalnızca bir kısmını temizler. Bu sebeple diş aralarında kalan bakteri plaklarını ve yemek artıklarını temizlemek için ayrıca özel bir bakım gerekir. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının öncelikli sebebi olan bu plak ve yemek artıklarını temizlemek için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

İlk diş ipi kullanımında, diş etleriniz kanayabilir. Bu sık rastlanan bir durumdur. Bazen bu kanama, herhangi bir diş eti rahatsızlığına sahip olduğunuzun habercisi de olabilir. Birkaç gün içerisinde diş etleriniz alışacağı ve daha sağlıklı olmaya başlayacağı için kanama duracaktır. Eğer kanama halen devam ediyorsa diş hekiminize mutlaka danışın.
İmplant Tedavisi Yapılırken Kullanılan Malzemeler Zararlı mı? Kanser Yapar mı?
İmplant malzemeleriyle ilgili rapor edilmiş hiç bir yan etki veya hastalık yoktur.İmplant kesinlikle kansere yol açmaz. Ne kanser ne de kemik erimesine sebep olmaz. İmplantlar, titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum sadece implantta değil, ortopedide de yoğun kullanılan bir metaldir. Titanyumla ilgili hiçbir kanser vakasına rastlanmamıştır.
Sigara Kullanan Birinde Diş Beyazlatma İşlemi Yapılabilir mi?
Diş beyazlatması sonrası ilk günlerde dişler renk değişikliklerine hassastır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca sigaraya ve renkli yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.